JAKOŚĆ I TWARDOŚĆ WODY

JAKOŚĆ

 

Woda dostarczana przez WPWiK jest codziennie poddawana rygorystycznym badaniom jakości w ramach monitoringu kontrolnego i przeglądowego. Woda pobierana jest do badania w ok. 150 punktach, takich jak stacje uzdatniania, szkoły, przedszkola, sklepy, przychodnie czy restauracje.

W trakcie badań pracownicy laboratorium sprawdzają między innymi:

·  barwę wody,

·  zapach,

·  mętność,

·  pH,

·  przewodność,

·  zawartość żelaza i manganu.

 

W roku 2023 przedsiębiorstwo wykonało:

·  21954 oznaczenia fizyko-chemiczne wody,

·  6664 oznaczeń bakteriologicznych wody.

 

W I kwartale 2024 roku przedsiębiorstwo wykonało:

·  4834 oznaczeń fizyko-chemicznych wody,

·  1599 oznaczenia bakteriologiczne wody.

 

Dodatkowo okresowo woda poddawana jest kontroli „sanepidu".

 

Woda w gminach Powiatu Wałbrzyskiego spełnia wszystkie wymagania zawarte
w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 07 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294). Nasza kranówka jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych, a także spełnia wymagania chemiczne oraz organoleptyczne. Woda Wałbrzyskich Wodociągów ma odczyn pH w granicach 7,0, co wpływa korzystnie na jej smak, a także zapobiega korozji i uszkodzeniom sprzętów. Wraz z naszą kranówką dostarczamy sobie niezbędnych składników mineralnych, takich jak magnez, wapń, sód, potas, chlorki, siarczany czy wodorowęglany. Można ją pić bezpośrednio z kranu – do czego zachęcamy!
Jakość naszej wody porównywalna jest z wodą, jaką możemy kupić w hipermarkecie w popularnych 5-litrowych butelkach.

 

TWARDOŚĆ

 

Zjawisko twardej wody utrudnia nam np. pranie oraz zmywanie naczyń. Powoduje także osadzanie się kamienia w pralkach. Jednak można temu zaradzić dodając specjalne detergenty, które powodują zmiękczenie wody.

Natomiast miękka woda nie powoduje znaczących utrudnień w czynnościach domowych. Co prawda zbytnie zmiękczenie może pogarszać smak wody pitnej, jednak wystarczy wodę przegotować, aby zapobiec temu procesowi.

 

Twardość wody Wałbrzyskich Wodociągów odpowiada normom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Utrzymuje się ona w granicach 6°dH - 20°dH w zależności od rejonu poboru. Dzięki takim parametrom nasza woda nie powoduje nadmiernego powstawania kamienia w urządzeniach AGD, nie wymaga zwiększenia ilości środków myjących, piorących i zmiękczających oraz nie przyczynia się do szybszego rozwoju procesu korozji rur wodociągowych.