ZAKUP POJAZDU SPECJALNEGO

Dofinansowano ze środków
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
we Wrocławiu

Nazwa zadania: Zakup specjalistycznego samochodu, wielozadaniowego wozu ssąco - ascenizacyjnego umożliwiającego jednocześnie płukanie kanału i usuwanie nieczystości, czyszczenie kanałów
z jednoczesnym odzyskiem wody.

Wartość ogólna przedsięwzięcia: 1.435.000,00 zł (netto)

Wysokość oraz forma dofinansowania: Pożyczka niskooprocentowana (3,5 %
w skali roku) z WFOŚiGW w wysokości 861.000,00 zł.

Strona internetowa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu:

www.wfosigw.wroclaw.pl.

 

 


 

SZKOLENIE OPERATORÓW

Od wtorku 12 czerwca do czwartku 14 czerwca 2012r. odbyło się szkolenie dla kierowców – operatorów w obsłudze nowo zakupionego pojazdu specjalnego. Podczas trzech dni pracownicy WPWiK Sp. z o.o. mieli sposobność zapoznania się z możliwościami technicznymi pojazdu oraz praktycznego wypróbowania w terenie. Na przyjazd pojazdu z niecierpliwością oczekiwali pracownicy, musieli jednak uzbroić się w nią, z uwagi na to, że najpierw samochód był prezentowany podczas Światowych Targów Wodociągowo – Kanalizacyjnych w Monachium, później w Bydgoszczy podczas Ogólnopolskich Targów tej branży. Zastosowana nowoczesna technologia w pojeździe wzbudziła duże zainteresowanie wśród branżowców, którzy z zazdrością patrzyli na nasze wałbrzyskie auto. Szkolenie miało za zadanie wyposażyć w niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną doświadczonych operatorów Wydziału Kanalizacji. Pomimo tego, że swój fach znają bardzo dobrze, nie było żadnej taryfy ulgowej ze strony szkolących. Najpierw więc musieli przejść niezbędny etap wiadomości teoretycznych w tym zasad bezpieczeństwa. Praca przy czyszczeniu kanałów niesie za sobą różnego rodzaju zagrożenia. Obsługa mocno zaawansowanego technologicznie sprzętu, naszpikowanego elektroniką wymagała od szkolących się szczególnej uwagi i zaangażowania.

W środę 13 czerwca br. wyjechano na ulice Wałbrzycha, zajęcia praktyczne odbyły się poprzez czyszczenie kanałów sanitarnych. Operatorzy nie kryli swojego zadowolenia. – Już musielibyśmy zjeżdżać na bazę – dzielił się jeden z nich. – Tymczasem dzięki odzyskowi wody, możemy zaoszczędzić nawet kilka kursów i godzin – dodawał. Rzeczywiście, pojazd jest w stanie odzyskiwać nawet 600 litrów wody na minutę (około czterech wanien), natomiast wąż wprowadzany do kanału może rozwinąć się do 160 metrów, udrażniać kanał nawet pod ciśnieniem 170 bar oraz z wydajnością ponad 400 litrów wody na minutę (to jest około trzech wanien). Całkowita pojemność zbiorników wynosi 12 tys. litrów (całkiem spory basen). – Kiedy mały wąż czyści kanał wodą pod ciśnieniem, równolegle gruby pompuje zanieczyszczenia odzyskując z nich wodę, która z powrotem trafia do kanału i czyści, i tak na okrągło – tłumaczyli entuzjastycznie operatorzy prezesom, którzy zjawili się w czwartek na ich końcowym praktycznym egzaminie. – Możemy tak czyścić długie godziny, to wielka oszczędność czasu i pieniędzy oraz wody, którą nie musimy pobierać z hydrantu – dopowiadali. Rzeczywiście, czyszczenie kanałów w dzielnicy Podzamcze jednoznacznie potwierdziło w praktyce możliwości techniczne nowo zakupionego pojazdu. Pojazd jest sterowany również za pomocą pilota, dzięki temu operator oddalony nawet ponad sto metrów od pojazdu może regulować jego pracę. To ma praktyczne zastosowanie, które chwalą sobie użytkownicy.

Wałbrzych zyskał nowoczesny wielozadaniowy pojazd, którego walory docenią wszyscy, którym pomoże skutecznie rozwiązać problemy z niedrożną kanalizacją, przyłączem, studzienką, kanałem deszczowym itp. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 74 847 73 73.

(red)